Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lakšmí

6. 12. 2007

Lékaři v indickém Béngalúru zahájili náročnou operaci dvouleté holčičky,která se narodila se čtyřma rukama a čtyřma nohama.

Obrazek

Dívka je totiž v oblasti pánve spojená s "parazitickým dvojčetem", které se přestalo v matčině lůně vyvíjet.

Děvčátko se jmenuje Lakšmí, podle čtyřruké hinduistické bohyně štěstí a hojnosti. Někteří lidé v chudé vesnici v severoindickém státě Bihár, odkud rodina holčičky pochází, jí také jako bohyni uctívají.

Objevili se prý i lidé, kteří na tomto neštěstí chtěli vydělat peníze. Rodiče svou dceru museli skrývat, protože se dívku pokoušeli koupit cirkusáci.

Holčička Lakšmí má mimo jiné dvě spojené páteře, dvě dutiny břišní, dvě dutiny hrudní, čtyři ledviny a propletené nervy. Nemůže stát ani chodit.

Obrazek

Předpokládá se, že operace by mohla trvat až 40 hodin, a střídat by se při ní měl na směny třicetičlenný tým lékařů. Podle vedoucího chirurgického týmu Šarana Pátila je asi osmdesátiprocentní naděje, že Lakšmí zákrok přežije.

Vzhledem k tomu, že rodina dívky si nemohla operaci dovolit, platí ji nadace nemocnice.

Obrazek

***

V indickém Béngalúru ve středu skončila čtyřiadvacetihodinová operace dvouleté holčičky, která se narodila se čtyřma rukama a čtyřma nohama. Podle lékařů je děvče po zákroku ve stabilizovaném stavu, informovala agentura AP.

"Operace se vydařila nad naše očekávání," řekl vedoucí třicetičlenného týmu chirurgů Šaran Pátil. "Každý krok byl úspěšný a neobjevily se žádné komplikace." Holčička jménem Lakšmí zůstane po odstranění nadbytečných končetin a orgánů v nemocnici ještě na pozorování. Její rodina se s ní však mohla setkat už ve středu.

Lakšmí se narodila spojená v oblasti pánve s takzvaným parazitickým dvojčetem, které se v matčině lůně přestalo vyvíjet. Dívka kvůli deformaci nemohla stát ani chodit a operace jí má umožnit normální život. Náklady na operaci uhradila nadace nemocnice, protože rodina dívky si ji nemohla dovolit.

Obrazek

Po operaci jsou si dalším osudem indické holčičky Lakšmí (2) chirurgové jisti: "Povede zcela plnohodnotný život!"

Zákrok trval neuvěřitelných 24 hodin, týmy celkem 32 chirurgů musely odstranit zakrnělé parazitující dvojče, které bylo přirostlé v oblasti pánve. Tím dívenku i zbavili nadbytečných dvou rukou a nohou.

Ačkoliv ji věřící Indové uctívali jako zosobnění stejnojmenné bohyně štěstí, dívenka kvůli deformaci nemohla stát ani chodit.

"Věříme, že nyní bude Lakšmí chodit jako normální dítě," říká spokojeně šéf týmu chirurgů dr. Šaran Patil.

Obrazek

článek :Blesk

Novinky.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář